Excalibur race – zimní Mayrau 2023

12. 03 2023

Nazdárek sportovci,

dlouho jste o nás neslyšeli, že? Tak to pojďme napravit! Počínaje tímto reportem totiž začínáme naši OCR sezonu. No a kde jinde ji započít, než na našem nejoblíbenějším závodě – v hornickém skanzenu v dole Mayrau od závodní série Excalibur race.

Již 7.ročník startuje Excalibur race právě tady, a proto ani my zde nemůžeme chybět. Na místo dorážíme hned brzy ráno, neboť Ondra pak pospíchá do zahraničí, proto jsme si zařídili, abychom startovali výjimečně úplně jako první. Vyzvedneme tedy registrace a jdeme na rychlé rozběhání. Zima je krutá, slušně mrzne a nám hlavou začíná probíhat, zda to naopak nebude spíš nevýhoda běžet první, protože všechny překážky budou zmrzlé a mokré. Bohužel ale kvůli Ondrovi nemáme na výběr, a tak se před 9:00 stavíme na startovní čáru připraveni odstartovat 🙂

A je to tu, čas našeho startu. Tentokrát to bylo rychlejší, než jsme čekali a než jsme se stihli psychicky připravit, už jsme vybíhali. Zahajujeme rychlý sprint budovou až k prvnímu stanovišti – k válení sudů. Překážka nijak zvlášť náročná, ale čím rychleji to závodník dělá, tím více se mu zamotá škeble – přesně tak jako nám. Po chvilce máme problém se vymotat z budovy, ale naštěstí se rychle házíme do pořádku a pokračujeme dál.

Z budovy se dostáváme v celku rychle a míříme na první ,,ostrou‘‘ překážku. Jako první nám do cesty vstoupí wiever, který se ale ručkuje pouze spodem. Klády jsou namrzlé, ale díky otužování jsme na nejhorší připraveni a překážku bez větších obtíží zvládáme. Poté následuje nošení pneumatiky, oblíbené vagonky a ještě nošení pytle. Musíme pochválit, že se cesty s břemeny protáhly 🙂

Poté následuje oblíbená pasáž v lese, kde obvykle bývá oštěp, ale tentokrát se zde jen probíhá bez jakékoli překážky. Zem je zmrzlá a tvrdá, takže tady se nám běží celkem dobře a rychle. Po velmi krátké chvíli opět z této pasáže vybíháme zpět ke skanzenu a zde se trať poprvé mění. Neběžíme hned do štoly, jak jsme byli zvyklí, nýbrž následuje ručkování na pinech s kruhy. Překážka také nijak zvlášť náročná, ale jak byly ty piny zmrzlé, kruhy na nich nedržely a klouzaly dolů. A aby to bylo ještě zajímavější, Ondra si vybere snad tu nejhorší dráhu, co mohla být 😀 měl to jen tak tak, ale díky své síle byl schopný se vždy udržet, i když mu kruh z kolíků několikrát sjel. UF!

Zvládáme a utíkáme na wiever, odkud nás to konečně svádí do štoly. Ta nám přijde poprvé nějakým způsobem až příliš přesvícená, takže je krásně vidět a my se tak můžeme pohybovat ve štole rychleji. Jakmile z ní vyběhneme, čekají nás další překážky jako šplh, balančky a další. Vše s největším klidem zvládáme a blížíme se k nošení klády, odkud nás pak čeká jen občerstvovačka. Hodíme do sebe jeden rychlý drink a vzhůru na nejobávanější překážku – oštěp.

U oštěpu dlouho neleníme, neboť víme, že buď dáme, nebo ne, takže oba bereme oštěpy a bez mrknutí oka házíme (a doufáme, že se trefíme 😀 ). Já první – zapíchnuto, Ondra druhý, též velmi krásný střed. Takže oba jsme s přehledem zvládli a nyní je čas podívat se na první a poslední běžeckou pasáž od skanzenu směrem do místních lesů. Trať velmi dobře známe, takže letíme jak šípy. Trať nám dobře drží pod nohama, takže můžeme běžet opravdu hlava nehlava dolů z kopce. Na jednom z vršků kopce nás čeká další překážka šplh po dvou kládách nahoru (Hradby).

Následuje delší seběh z kopce dolů na jakousi lesní cestu, po které výjimečně nepokračujeme dále, ale dáváme se doleva do strmějšího kopce. Už jednou jsme tudy běželi, ale ostatní ročníky se tato část tratě nezopakovala, takže jsme byli rádi, že se trať dnes mění. Navíc se závod alespoň trochu prodlouží, neboť posledně byly 4 km opravdu málo.  Jakmile se vyškrábeme na vrchol, trošku se nahoře ještě proběhneme, až ke slacklinám, odkud nás to už pak stáčí na námi známou část tratě zpět do arény.

Cesta nás dovede k dalším dvěma překážkám jako je přelezení pneumatik a vyšplhání po kládě s pomocí lana. Obě překážky jsou spíše triviální, a tak nám nebrání nic v tom, abychom se ocitli zpět v aréně. Víme, že konec je blízko. Teď musíme ještě pořádně zabrat a vymáčknout ze sebe maximum.

Následuje kladka s pneumatikami, ježek v kleci a poslední dvě závěrečná komba. Všechno zvládáme v nejrychlejším možném čase, a tudíž čipujeme během několika minut. Okolo je ještě minimum fanoušků a závodníků, protože jsme v cíli ani ne za 32 minut. Alespoň jsme ty překážky ostatním osušili a proběhli trať. V cíli bereme medaile, odznáček za splnění všech překážek a rychle bereme roha, aby to Ondra stihnul.

Já se poté ještě vracím na vyhlášení, neboť po několika hodinách dostávám info, že jsme s Ondrou 1.místo ubránili a první prvenství tohoto roku náleží nám 🙂

Za zmínku pochopitelně stojí ještě naše děti z  OCR akademie BRATŘIJAKSEPATŘÍ, které se účastnily tohoto závodu též, a které v dospělácké konkurenci obsadily fenomenální místa. Jsme na Vás, děcka, pyšní, jen tak dál.

Ale teď k závěrečnému hodnocení ->

Pozitiva:

 • perfektně značená trasa
 • barvitě pestré překážky, nicméně mohly by se rozmístit ještě nějaké další překážky do lesního/běžeckého prostoru (využití přírody je vždy možností)
 • jako vždy perfektní občerstvení
 • ceny pro vítěze adekvátní (jen škoda, že se nedávají ceny i pro 2. a 3. místa, přeci jen jsou to taky borci a borkyně na bednách)
 • přátelská a super motivační atmosféra
 • výborná organizace
 • výborné využití hornického skanzenu včetně probíhání dolů/štoly
 • adekvátně zvolené hendikepy + prodloužení tratě s břemeny
 • krásná čelenka/nákrčník v rámci startovního balíčku
 • krásně členitá a nová trasa
 • skvělý předzávodní servis a info

 

Negativa:

 • Spíše návrh nežli negativum, ale nebáli bychom se leckde přitvrdit na překážkách (chyběly některé z nových překážek viz rok 2022)
 • žádné bahno ani voda? Vždyť jsme doběhli skoro čistí 😀
 • Pod závěrečné kombo (vzhledem k mrazivému počasí) by se hodila nějaká karimatka, či jiný bezpečnostní prvek pro případ, že by někdo z doskakování na kulatinu žuchnul (viz jako já v Opatově :D)
 • Mohlo by být zaznamenané vyhlášení na videu ze závodu

 

https://www.facebook.com/watch/?v=936507504454342&extid=WA-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&mibextid=1YhcI9R&ref=sharing

 

No a to je z dnešního reportu prozatím vše, závěrem musíme poděkovat týmu Excalibur race za skvělou organizaci a úžasný závod a budeme se brzy opět těšit.

Sportu zdar a kde se uvidíme příště? 😛

Vaši bratřijaksepatří

 

 

Sledujte nás na sociálních sítích! 🙂

Komentáře