SwimRun Kolín 2023

31. 08 2023

Ahoj sportovci,

tak se opět po delší době vidíme a slyšíme, stýskalo se Vám po našich reportech? 😀 A jak přes prázdniny trénujete a sportujete? Doufáme, že to neflákáte, neboť závodní rok je již za svou závodní půlkou a pomalu ale jistě se bude blížit zimní ,,pauza‘‘ alias soustředění a objemy.

My to samozřejmě neflákáme, a proto se dnes vydáváme na mistrovství ČR ve swimrunu (běh v mixu s plaveckými úseky) v Kolíně. Máme v plánu se účastnit samozřejmě nejdelší trasy, která je nazvaná standart a tvoří něco málo okolo 29km v součtu běhu a plavání.

Při příjezdu do Kolína a nalezení parkovacího místa si jdeme vyzvednout startovací balíček, který tvoří poukazy na jídlo a pití po doběhu, orientační mapa s popisky a dres. Ten je bohužel opět velmi malý a i přesto, že si jej vyměníme, nás později v závodě bude dřít (a to jsme měli přislíbeno, že dostaneme příště větší 😀 ).

Po nahlédnutí do popisek kontrol k jednotlivým stanovištím, přeplavům a běžeckým úsekům, máme hlavu jak balon a velmi znepokojeně začínáme váhat, zda to pro nás nebude spíš orienťák 😀

Naštěstí v 9:40 je rozprava k popisu trati, kde se nám vše celkem objasní, takže s trochu klidnější hlavou se můžeme jít připravit. Jakmile jsme převlečení, jdeme se protáhnout, obléci plavecké packy a čepice. Na start se nás staví první hrstka a poté následují další, kteří absolvují trať sprint. A je to tu, blíží se 10. hodina a start závodu. Všichni už jsme připravení, hodinky též, jen vystartovat!

A 3, 2, 1 a START!

Je odstartováno a nikdo se moc nehrne dopředu, neboť nikdo si není úplně jistý tratí. Asi bychom to nebyli my, kdybychom se samozřejmě do čela nezačali hrnout, žee? 😀

Naštěstí je na trati dosti dobrovolníků a díky jejich instrukcím probíháme prvním běžeckým úsekem úplně bez problémů. Obíháme amfiteátrům a po necelých 800m se dostáváme k první plavecké části. Celkem cca 300m plavání a naše první utrpení. Většina závodníků kolem nás nás začíná pomocí neoprenů a piškotů válcovat a my se propadáme z prvního místa někam doprostřed závodního pole. A to jsme plavali celkem svižně. Naše psychika a morálka začíná lehce upadat, ale říkáme si, že jsme teprve na začátku závodu, takže neházíme flintu do žita. Naopak víme, že do toho budeme muset více šlapat při běhu.

Jakmile doplaveme první úsek, hnedka se vydáváme na břeh a na kratší cca 200m běžecký úsek, který je zakončen opět přeplavem z jednoho břehu na druhý. Je to asi cca 40m, takže multisport režim v hodinkách jede ve velkém a svižně. Přepínání sem a tam, ale naštěstí hodinky stíhají parádně. Mažeme celkem ve svižném tempu, a tak hned u tohoto výlezu začínáme pociťovat první laktátek v nohou, ale teď nás čeká cca 1,8km běhu, takže to vyklepeme. Přebíháme most a vydáváme se po cyklostezce směrem k Práchovně. Běžíme solidním tempem 3:40min/km, než přiběhneme ke skalisku, které musíme vyšplhat (jediný kopec na trati 😀 ) a pokračovat městem zpět na Kmochův ostrov.

Další plavecký úsek měří celkem 200m a plave se z pod mostu po proudu Labe. Plíce už si začínají zvykat a plavecké tempo už také začíná být solidní. Pár dvojiček a jednotlivců je před námi, ale blíží se delší běžecké pasáže, kde si věříme, že to doženeme.

Po 500m se dostáváme běžecky na cíp ostrova, odkud nás to přeplavbou (60m) bere na druhý břeh, kde nás čeká první delší cca 5km běžecký úsek. Tady ještě sfoukneme jeden cca 330m plavecký úsek a hurá na 5km běhu.

Dlouho jsme se běžecky neprotáhli, takže se na tento úsek fakt těšíme. Trať vede podél železniční tratě po louce a částečně po silnici. Začínáme tedy šlapat do tempa a i přes těch pár kilometrů, které již máme v nohách + plavání, ze sebe stabilně vymačkáváme tempo 4:15min/km. Rázem tedy začínáme dotahovat spousty závodníků, kteří byli před námi, a dokonce se nám podařilo i závěrem tratě předběhnout vedoucí dvojici. Ta nám však na následujícím plaveckém úseku dala zase na frak a my se tak vrátili na druhé místo. Po 350m v řece, kdy jsme měli náskok cca 50m, tak jsem i tak vylezli s 50m ztrátou na vedoucí dvojici. To nám zase vzalo trochu vítr z plachet, ale pořád jsme si věřili na běhu.

Následuje cca 700m běžecký úsek, který vede k poslední 400m přeplavbě, než se dostaneme zpět k první občerstvovačce a i vlastně prvnímu okruhu. Ano, pak nás tohle celé čeká ještě jednou. Těchto 400m je pocitově neskutečně dlouhých a trvá nám to asi déle, než bychom chtěli, ale vidina, že budeme mít téměř první okruh za sebou, je motivační. Jakmile doplaveme, dáme rychlé občerstvení a frčíme zpět do arény.

Do arény přibíháme v celkovém top 5, ale 3 závodníci jsou na dohled a další 2 dvojice nám funí za zády. Rozhodně není čas polevovat!

Skáčeme tedy opět do vody a absolvujeme první plavecký úsek alias 2.kolo stejné trati. Makáme stále v tempu, byt menší únavička se už začíná dostavovat. První třetinu závodu absolvujeme celkem v podobném tempu, jako první okruh, ale chleba se začne lámat na druhém 5km okruhu. Naštěstí tento okruh i vzdálenost mi sedí, a i přes únavu jsem schopný za nás za oba tempo držet pod 5min/km. Držíme tempo, jedeme ve vláčku a táhneme se, jak jen to jde. Nemůžeme polevit!

Dopracujeme to až na těch osudných posledních 400m plavání, kde už jsou síly skoro na dně a úsek je po psychické stránce nekonečně dlouhý, plus kolikrát si musíme přejít i do plaveckého způsobu prsa. Po naprostém plaveckém vyčerpání vylezeme k občerstvovačce, kde víme, že už máme patřičný náskok, takže nějakých 10, možná i víc, minut strávíme na občerstvovačce. Dalo by se říct, že jsme si tam udělali takový malý oběd, ale Ondra kdyby se nenajedl, asi bychom do cíle ani nedoběhli 😀 . A hlavně, ten meloun a vše, co tam bylo, bylo naprosto fenomenální!!

S plnými břichy se vydáváme na poslední 2km běhu zpět do arény, kde si už kontrolujeme tempo i čas. Poslední kilometr a půl běhu, šup ještě naposledy do vody a už jsme zpět na Kmochově ostrově, kde nás již čeká cíl.

Do cíle přibíháme celkem unavení, ale šťastní, neboť při protnutí pásky víme, že jsme to dokázali a že titul mistrů ČR ve swimrunu je po několika letech KONEČNĚ NÁŠ!!!! Yes!!

Za neustálého deště se jdeme občerstvit na přilehlou občerstvovačku a poté převléci. Na rozdíl od OCR víme, že tady už nám naše prvenství nevezme, a tak se v klidu po převlečení jdeme občerstvit a následně čekáme na vyhlášení, kde si převezmeme ceny. O několik chvil později si přebíráme náš vysněný a těžce vydřený titul – MISTŘI ČR VE SWIMRUNU 🙂 

A jaké jsou naše celkové dojmy a hodnocení?

Pozitiva

  • Organizátoři dávají do závodu skutečně vše, je vidět, že to je závod dělaný srdcem, nikoliv pro peníze.
  • Výborná organizace, i přesto, že jsme se úvodem kvůli značení tratě báli
  • Perfektně rozdělená trať (běh x plavání).
  • Fenomenální občerstvovačky a celkově závodnický servis.
  • Přátelský a velmi empatický tým organizátorů
  • Zázemí závodu
  • Cena x kvalita

Negativa

  • Bohužel musíme zmínit opět ty malé dresy…

A to je z hodnocení celé, my děkujeme organizátorům za to, že i přes zrušení dvou nejlepších lokací (Orlík a Slapy) stále swimrun udržují v běhu a doufáme, že se příští rok opět shledáme jak s nimi, tak s dalšími závodníky 🙂

Budeme se těšit.

Vaši Bratřijaksepatří

Sledujte nás na sociálních sítích! 🙂

Komentáře